Program

Australasian Conference on Robotics and Automation 2016

December 5-7, 2016 at The University of Queensland


Registration Desk:
8:00 am-11:00 am: Monday and Tuesday

Monday, 5 December 2016
09.00 – 09.30: Breakfast & Welcome
09.30 – 11.00: Session 1: Deformable Robot Strategy
11.00 – 11.30: Morning tea
11.30 – 12.30: Mechatronics/Robotics Teaching Forum
12.30 – 14.00: Lunch
14.00 – 15.30: Session 2: Award(s) Nominee Papers
15.30 – 16.00: Afternoon tea
16.00 – 17.30: Session 3: Robot Energy
18.00 – 20.00: Opening BBQ

Tuesday, 6 December 2016
09.00 – 09.30: Breakfast
09.30 – 11.00: Session 4: Motion Effects
11.00 – 11.30: Morning tea
11.30 – 12.30: Mechatronics/Robotics Research Forum
12.30 – 14.00: Lunch
14.00 – 15.30: Session 5: Toward Using Magnetic
15.30 – 16.00: Afternoon tea
16.00 – 17.00: Session 6: Applications
18.00 – 21.00: Banquet (including AGM)

Wednesday, 7 December 2016
09.00 – 12.00: Tours (Pepsico signup (limited space))
12.00 – 14.00: Lunch
13:30 – 14:00: (Student Expo Setup)
14.00 – 17.00: Student Expo (Show & Tell Workshop, Open to the Public)

 


 


s1
Session 1: Deformable Robot Strategy
Chair: Hanna Kurniawati

Vision-based localisation of a sensor capsule moving in a pipeline Ilija D. Šutalo (CSIRO), Robert L. Stewart (CSIRO), Chong Y. Wong (CSIRO)
3D Shape Recovery of Deformable Soft-tissue with Computed Tomography and Depth Scan Jingwei Song (Centre for Autonomous Systems. University of Technology, University of Technology Sydney), Jun Wang (Institute of Remote Sensing and Digital Earth Chinese Academy of Sciences, University of Chinese Academy of Sciences, Beijing, China), Liang Zhao (Centre for Autonomous Systems. University of Technology, University of Technology Sydney), Shoudong Huang (Centre for Autonomous Systems. University of Technology, University of Technology Sydney), Gamini Dissanayake (Centre for Autonomous Systems. University of Technology, University of Technology Sydney)
Terrain Characterisation and Gait Adaptation by a Hexapod Robot Dylan Williamson (CSIRO), Navinda Kottege (CSIRO), Peyman Moghadam (CSIRO)
A Design and Control Strategy for a Compliant Delta Manipulator Alexander Holston (KAIST), Surya P. Singh (University of Queensland)
Adversarial Patrolling with Reactive Point Processes Benjamin N. Hefferan (University of Sydney), Oliver M. Cliff (ACFR, The University of Sydney), Robert Fitch (ACFR, ACFR, The University of Sydney)
Effect of the “Arm Flexible Landing Strategy” for Safe Falling of a Biped Humanoid Robot Gan Ma (Waseda University), Kenji Hashimoto (Waseda University), Qiang Huang (Beijing Institution of Technology), Atsuo Takanishi (Waseda University)


Mechatronics/Robotics Teaching Forum


s2
Session 2: Award(s) Nominee Papers
Chair: Mandyam Srinivasan

Development of Dragline Excavation Model for Operation Planning Haoquan Liu (The University of Queensland), Michael Kearney (The University of Queensland), Kevin Austin (The University of Queensland)
A mid-air collision warning system: Vision-based estimation of collision threats for aircraft Dasun Nadika Gunasinghe (Queensland Brain Institute (QBI) – University of Queensland (UQ)), Reuben Strydom (Queensland Brain Institute (QBI) – University of Queensland (UQ)), Mandyam V. Srinivasan (Queensland Brain Institute (QBI) – University of Queensland (UQ))
Neural Adaptive Assist-As-Needed Control for Rehabilitation Robots Hamed Rahimi Nohooji (Curtin University), Ian Howard (Curtin University), Lei Cui (Curtin University)
Towards the Stackrotor: Aerodynamics, Construction, Dynamics and Control of a Vertical Stacked-Rotor Configuration for Indoor Heavy-Lift Helicopter Robots Edwin Davis (University of Queensland), Bill Mackay-Lowndes (University of Queensland), Dion Gonano (University of Queensland), Scott Hansen (University of Queensland), Paul EI Pounds (University of Queensland)
Direct Thrust and Velocity Measurement for a Micro UAV Rotor Edwin Davis (University of Queensland), Paul EI Pounds (University of Queensland)
Probabilistic Maximum Set Cover with Path Constraints for Informative Path Planning Graeme Best (ACFR, The University of Sydney), Robert Fitch (ACFR, The University of Sydney)

 


s3
Session 3: Robot Use Energy
Chair: Mark Whitty

Enabling Rapid Field Deployments Using Modular Mobility Units Troy Cordie (CSIRO), Tirthankar Bandyopadhyay (CSIRO), Jonathan Roberts (Queensland University of Technology (QUT)), Ryan Steindl (CSIRO), Ross Dungavell (CSIRO), Kelly Greenop (University of Queensland)
A Robustness Analysis of Deep Q Networks Adam Tow (Queensland University of Technology), Sareh Shirazi (Queensland University of Technology (QUT)), Jürgen Leitner (Queensland University of Technology (QUT)), Niko Sünderhauf (Queensland University of Technology (QUT)), Michael Milford (Queensland University of Technology (QUT)), Ben Upcroft (Queensland University of Technology (QUT))
Active Perception for Modelling Energy Consumption in Off-Road Navigation Rafael Oliveira (The University of Sydney), Lionel Ott (The University of Sydney), Fabio Ramos (The University of Sydney)
Relational Tool Use Learning by a Robot in a Real and Simulated World Handy Wicaksono (The University of New South Wales), Claude Sammut (The University of New South Wales)
Control of an Airborne Tethered Kite for Energy Production Lachlan T. Robinson (Queensland University of Technology (QUT)), James E. Voigt (Queensland University of Technology (QUT)), Frederic Maire (Queensland University of Technology (QUT))
Towards a Universal Gripper: A Primer on the Use of Suction in the Amazon Picking Challenge Context Timothy McCulloch (University of Canberra), Damith Herath (University of Canberra)

 


 


s4
Session 4: Motion Effects
Chair: Denny Oetomo

Designing a Robotic Hopping Cube for Lunar Exploration Tim Hojnik (Queensland University of Technology (QUT)), Robert Lee (Queensland University of Technology (QUT)), Donald G. Dansereau (Queensland University of Technology (QUT)), Jürgen Leitner (Queensland University of Technology (QUT))
Fuzzy System Identification for the Dynamics of the AR.Drone Quadcopter Fendy Santoso (University of New South Wales, Canberra), Matt Garratt (University of New South Wales, Canberra), Sreenatha Anavatti (University of New South Wales, Canberra)
Future Reference Prediction in Model Predictive Control based Driving Simulators Arash Mohammadi (IISRI, Deakin University), Houshyar Asadi (IISRI, Deakin University), Shady Mohamed (IISRI, Deakin University), Kyle Nelson (IISRI, Deakin University), Saeid Nahavandi (IISRI, Deakin University)
Eficient Geometric Matching with Polar Bounds for Aligning Star Field Images Ryan James Marker (The University of Adelaide), Tat-Jun Chin (The University of Adelaide), Garry N. Newsam (The University of Adelaide)
Tightly-coupled GNSS and Inertial Simultaneous Localisation and Mapping Jonghyuk Kim (The Australian National University (ANU)), Jiantong Cheng (Key Laboratory of Complex Aviation System Simulation, Beijing, China)
Effects of Obstacle Avoidance to LQG-Based Motion Planners Marcus Hoerger (University of Queensland), Hanna Kurniawati (University of Queensland), Tirthankar Bandyopadhyay (CSIRO), Alberto Elfes (CSIRO)


Mechatronics/Robotics Research Forum


s5Session 5: Toward Using Magnetic
Chair: Paul Pounds

Modelling of Electromechanical Dynamics on Local Magnetic Actuation System for Abdominal Surgery Florence Leong (University of Melbourne), Alireza Mohammadi (University of Melbourne), Ying Tan (University of Melbourne), Pietro Valdastri (University of Leeds), Dhan Thiruchelvam (St Vincent’s Hospital, University of Melbourne), Denny Oetomo (University of Melbourne)
Towards Multimodal and Condition-Invariant Vision-based Registration for Robot Positioning on Changing Surfaces James Sergeant (Queensland University of Technology), Gary Doran (The Jet Propulsion Laboratory), David R. Thompson (The Jet Propulsion Laboratory), Chris Lehnert (Queensland University of Technology), Abigail Allwood (The Jet Propulsion Laboratory), Ben Upcroft (Queensland University of Technology), Michael Milford (Queensland University of Technology)
Fall Avoidance and Recovery for Bipedal Robots using Walking Sticks Benjamin Tam (CSIRO), Navinda Kottege (CSIRO)
EPI-GUIDE: Towards a Disposable, Low-Cost Guide for Freehand Ultrasound Support During Epidural Procedures Joshua Song (University of Queensland), Tyson Zastrow (University of Queensland), Surya P. Singh (University of Queensland)
Linear Approximation for Mapping Remaining Wall Thickness Using a Magnetic Flux Leakage Sensor Buddhi Wijerathna (University of Technology, Sydney (UTS)), Raphael Falque (University of Technology, Sydney (UTS)), Sarath Kodagoda (University of Technology, Sydney (UTS)), Gamini Dissanayake (University of Technology, Sydney (UTS))
Towards Robotic Arthroscopy: `Instrument gap’ Segmentation Mario Strydom (Queensland University of Technology (QUT)), Anjali Jaiprakash (Queensland University of Technology (QUT)), Thierry Peynot (Queensland University of Technology (QUT)), Ross Crawford (Queensland University of Technology (QUT)), Jonathan Roberts (Queensland University of Technology (QUT))

 


s6
Session 6: Applications
Chair: Surya Singh

Vision-based Control of an Encoderless Lightweight Robot Arm Ho Seok AHN (The University of Auckland), Forest Fraser (The University of Auckland), Jonathan Lee (The University of Auckland), Kazuki Nomura (Ritsumeikan University), Hye-Jong Kim (Ritsumeikan University), Sadao Kawamura (Ritsumeikan University), Bruce A. acDonald (The University of Auckland)
An Audio-visual Solution to Sound Source Localization and Tracking with Applications to HRI Brendan M. Emery (University of Technology, Sydney (UTS)), Maani Ghaffari Jadidi (University of Technology, Sydney (UTS)), Keisuke Nakamura (Honda Research Institute Japan Co., Ltd.), Jaime Valls Miro (University of Technology, Sydney (UTS))
History-based indoor localisation system using a Smartphone Faris Azhari (University of New South Wales (UNSW)), Mark Whitty (University of New South Wales (UNSW))
Comparative Evaluation of Time-of-Flight Depth-Imaging Sensors for Mapping and SLAM Applications Lance Fang (RMIT University), Alex Fisher (RMIT University), Stefan Kiss (Defence Science and Technology (DST)), James Kennedy (Defence Science and Technology (DST)), Chatura Nagahawatte (Defence Science and Technology (DST)), Jennifer L. Palmer (Defence Science and Technology (DST))

 

Wednesday Tours: